11 lutego 2020 10:28 | Aktualności

Dzień Bezpiecznego Internetu - DBI 2020

Internet jest nieodłącznym narzędziem w naszym codziennym życiu. Dzięki niemu poznajemy świat, łatwiej się komunikujemy, zdobywamy wiedzę. Sieć Internet dostarcza nam również wiele rozrywki. Wykorzystujemy go również by budować własny wizerunek oraz niewątpliwie ułatwia nam codzienne. Mimo wielu możliwości jakie stwarza, jest również źródłem różnych niebezpieczeństw: cyberprzemoc, niebezpieczne kontakty, szkodliwe treści, nadużywanie Internetu (uzależnienie) oraz zagrożenia technologiczne, szczególnie wirusy oraz wykradanie danych. 11 lutego uczniowie naszej szkoły włączyli się do obchodów światowego Dnia Bezpiecznego Internetu.  Była to okazja by przypomnieć o konsekwencjach nadużywania Internetu i czyhających na nas niebezpieczeństwach. Każda klasa przygotowała kolorowe plakaty pokazujące poszczególne zagrożenia. Przedstawiciele klas omówili przygotowane zagadnienia. Pani Emilia Banach zorganizowała i przeprowadziła dla klas V –VIII piknik edukacyjny pt. „Internet bez hejtu”. Uczniowie podzieleni na grupy rywalizowali w różnych konkurencjach: zadaniach – tzw. misjach kształtujących logiczne rozumowanie oraz rozsypankach wyrazowych, w wyniku których młodzież zwiększyła świadomość problemu obrażania w sieci, prezentowała sposoby reagowania oraz kształtowała i promowała postawy empatyczne. Uczniom najbardziej podobała się konkurencja, w której po wylosowaniu pytania poszczególne osoby z grupy odpowiadały na pytania dotyczące bezpieczeństwa w sieci. Zastosowane metody aktywizujące, w tym wykorzystanie tablicy aktywnej okazały się ciekawe dla uczniów i niewątpliwie przyczynią się do zapamiętania omawianych zagadnień.